Plugins - Limit Login Attempts Reloaded - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (176 entries)

en: GDPR message
tr: GDPR iletisi

en: Show top-level menu item
tr: Üst seviye menü öğesini göster

en: (Reload the page to see the changes)
tr: (Değişiklikleri görmek için sayfayı yeniden yükleyin)

en: today
tr: bugün

en: Warning: More than 100 failed login attempts today
tr: Uyarı: Bugün 100'den fazla başarısız giriş denemesi

en: Hooray! Zero failed login attempts today
tr: Hooray! Bugün hiç başarısız giriş denemesi yok

en: Failed Login Attempts
tr: Başarısız giriş denemeleri

en: Failed Login Attempts Today
tr: Bugünkü başarısız giriş denemeleri

en: [%s] Failed login attempt alert
tr: [%s] Başarısız giriş denemesi uyarısı

en: Country
tr: Ülke

en: Help
tr: Yardım

en: Tools
tr: Araçlar

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Upgrade to Premium
tr: Premium'a Yükselt

en: Change your password to something more secure.
tr: Parolanızı daha güvenli bir şeye değiştirin.

en: Make sure WordPress and all your plugins are updated.
tr: Wordpress ve bütün eklentilerin güncel olduğundan emin olun.

en: Your site is likely under a brute-force attack
tr: Siteniz büyük olasılıkla brute-force saldırısı altında

en: Connect This Site
tr: Bu Siteyi Bağlayın

en: All failed login attempts have been neutralized in the cloud
tr: Başarısız olan tüm oturum açma girişimleri bulutta etkisiz hale getirildi

en: Your site might have been discovered by hackers
tr: Siteniz bilgisayar korsanları tarafından keşfedilmiş olabilir

en: Find the documentation and help you need.
tr: İhtiyaç duyduğunuz dokümanı ve yardımı bulun.

en: Total Attempts
tr: Toplam deneme

en: Total Failed Login Attempts
tr: Toplam başarısız giriş denemesi

en: Global Network (Premium Users)
tr: Genel Ağ (Premium kullanıcılar)

en: Global Options
tr: Genel seçenekler

en: Premium Protection Disabled
tr: Premium koruma devre dışı

en: Limit Login Attempts Reloaded Dashboard
tr: Limit Login Attempts Reloaded yönetim paneli

en: Multiply Your Protection By Adding More Domains
tr: Daha fazla etki alanı ekleyerek korumanızı katlayın

en: Failed Login Attempts By Country
tr: Ülkeye Göre Başarısız Giriş Denemeleri

en: Many options such as notifications, alerts, premium status, and more.
tr: Bildirimler, uyarılar, premium durum ve daha fazlası gibi birçok seçenek.

en: View lockouts logs, block or whitelist usernames or IPs, and more.
tr: Kilitleme günlüklerini görüntüleyin, kullanıcı adlarını veya IP'leri engelleyin veya beyaz listeye ekleyin ve daha fazlasını yapın.

en: <a href="%s" target="_blank">Update to Premium</a> Limit Login Attempts Reloaded.
tr: Premium Limit Login Attempts Reloaded'a <a href="%s" target="_blank">Yükselt</a>

en: Safelist
tr: Güvenli listesi

en: Digital Agency
tr: Dijital Ajans

en: Premium Support Forum
tr: Premium Destek Forumu

en: A forum
tr: Bir forum

en: Site admin w/ multiple domains
tr: Birden fazla alan adıyla site yöneticisi

en: With This Plugin, You Can…
tr: Bu Eklenti ile Yapabileceklerin...

en: Welcome to Limit Login Attempts Reloaded
tr: Limit Login Attempts Reloaded'a Hoş Geldiniz

en: A website that is constantly being attacked
tr: Sürekli saldırıya uğrayan bir web sitesi

en: A website that holds sensitive data
tr: Hassas verileri tutan bir web sitesi

en: Get your technical questions answered by our experts
tr: Uzmanlarımızdan teknik sorularınızın yanıtlarını alın

en: Intelligent IP Blocking/Unblocking
tr: Akıllı IP Engelleme / Engel Kaldırma

en: Upgrade Now
tr: Şimdi yükselt

en: E-commerce website
tr: E-ticaret web sitesi

en: Performance Optimizer
tr: Performans iyileştirici

en: And Much More!
tr: ve daha fazlası!

en: Regular cloud backups of all data
tr: Tüm verilerin düzenli bulut yedekleri

en: Auto Backup Of All Data
tr: Tüm Verilerin Otomatik Yedeği

en: A website with a lot of traffic
tr: Çok fazla trafiğe sahip bir web sitesi

en: Receive email alerts when your site is under attack
tr: Siteniz saldırıya uğradığında e-posta uyarıları alın

en: A website with hundreds or thousands of registered users
tr: Yüzlerce veya binlerce kayıtlı kullanıcısı olan bir web sitesi

en: Lockouts can be shared between multiple domains
tr: Kilitlemeler birden fazla etki alanı arasında paylaşılabilir

en: Synchronized Lockouts
tr: Senkronize Kilitlemeler

en: Synchronized Safelist/Blacklist
tr: Senkronize Güvenli Liste/Kara Liste

en: View who’s trying to access your site
tr: Sitenize kimlerin erişmeye çalıştığını görüntüleyin

en: CSV Download of IP Data
tr: IP Bilgisini CSV olarak İndir

en: CSV Download of all IP data
tr: Tüm IP Bilgilerini CSV Olarak İndir

en: Synchronize lockout data across a network of sites
tr: Bir site ağında kilitleme verilerini senkronize edin

en: Optimize site performance by redirecting malicious logins
tr: Kötü amaçlı girişleri yeniden yönlendirerek site performansını iyileştirin

en: Protect from future attacks by allowing or denying IPs
tr: IP'lere izin vererek veya reddederek gelecekteki saldırılardan koruyun

en: We make sure the legitimate IP’s are allowed automatically
tr: Yasal IP’lere otomatik olarak izin verildiğinden emin oluruz

en: Lockout/IP Throttling
tr: Kilitleme / IP Ayarlama

en: Safelist/Blacklists can be shared between multiple domains
tr: Güvenli Liste / Karaliste birden fazla etki alanı arasında paylaşılabilir

en: Questions? Email us at <a href="mailto:sales@limitloginattempts.com">sales@limitloginattempts.com</a>
tr: Sorunuz mu var? Bize e-posta gönderin <a href="mailto:sales@limitloginattempts.com">sales@limitloginattempts.com</a>

en: 2,000,000+ active installations on <br>WordPress worldwide!
tr: Dünya çapında WordPress'te <br> 2,000,000+ etkin kurulum!

en: We absorb up to 100k login attempts (per month) to keep your site at optimal performance
tr: Sitenizi optimum performansta tutmak için (ayda) 100 bine kadar oturum açma girişimini tutuyoruz.

en: We highly recommend upgrading if you are a…
tr: Yükseltmenizi şiddetle tavsiye ederiz, eğer siz...

en: Thank you for choosing Limit Login Attempts Reloaded - A simple, yet powerful bot-blocking plugin that keeps your login page safe.
tr: Limit Login Attempts Reloaded'ı seçtiğiniz için teşekkür ederiz - Giriş sayfanızı güvende tutan basit ama güçlü bir bot engelleme eklentisi.

en: Requests
tr: İstekler

en: Active Lockouts
tr: Etkin Kilitlemeler

en: Thank you for using the free version of <b>Limit Login Attempts Reloaded</b>. <a href="%s" target="_blank">Upgrade to our cloud app</a> for enhanced protection, visual metrics & premium support.
tr: <b>Limit Login Attempts Reloaded</b> ücretsiz sürümü kullandığınız için teşekkür ederiz. Gelişmiş koruma, görsel ölçümler ve birinci sınıf destek için <a href="%s" target="_blank">Bulut uygulamamıza yükseltin</a>

en: Setup Code
tr: Kurulum Kodu

en: %d failed login attempt  | %d failed login attempts
tr[0]: %d başarısız giriş denemesi
tr[1]: %d başarısız giriş denemesi

en: Premium Support
tr: Premium Destek

en: Yes, turn on email notifications
tr: Evet, e-posta bildirimlerini aç

en: Don't show this message again
tr: Bu mesajı bir daha gösterme

en: Remind me a month from now
tr: Bana bundan bir ay sonra hatırlat

en: Failover
tr: Yük devretme

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Submit
tr: Gönder

en: App Settings
tr: Uygulama Ayarları

en: Local App
tr: Yerel Uygulama

en: Get premium support
tr: Premium destek al

en: Local
tr: Yerel

en: Active App
tr: Etkin Uygulamalar

en: IP Access Rules
tr: IP Erişim Kuralları

en: Login Access Rules
tr: Giriş Erişim Kuralları

en: Event Log
tr: Etkinlik Kaydı

en: Add
tr: Ekle

en: Allow
tr: İzin ver

en: Deny
tr: Reddet

en: Action
tr: İşlem

en: Count
tr: Toplam

en: Actions
tr: İşlemler

en: Pattern
tr: Kalıp

en: Reason
tr: Gerekçe

en: Rule
tr: Kural

en: Login
tr: Giriş

en: Time
tr: Zaman

en: No rules yet.
tr: Henüz kural yok.

en: Pass
tr: Geçer

en: Custom App
tr: Özel uygulama

en: Attempts Left
tr: Kalan denemeler

en: No events yet.
tr: Henüz etkinlik yok.

en: Please specify the Setup Code
tr: Lütfen Kurulum Kodunu belirtin

en: Only pay $4.99/m per domain - cancel any time
tr: Etki alanı başına yalnızca 4,99$/ay ödeyin - istediğiniz zaman iptal edin

en: Run auto backups of access control lists, lockouts and logs
tr: Erişim kontrol listelerinin, kilitlenmelerin ve günlüklerin otomatik yedeklemelerini çalıştırın

en: No lockouts yet.
tr: Henüz kilitleme yok.

en: Lockout Duration
tr: Kilitleme Süresi

en: The app has been successfully imported.
tr: Uygulama başarıyla içe aktarıldı.

en: Why Use Our Premium Cloud App?
tr: Neden Premium Bulut Uygulamamız Kullanılmalı?

en: Use intelligent IP blocking/unblocking technology
tr: Akıllı IP engelleme/engellemeyi kaldırma teknolojisini kullanın

en: Sync the allow/deny/pass lists between multiple domains
tr: İzin verme/reddetme/geçme listelerini birden çok alan arasında senkronize edin

en: The endpoint is not responding. Please contact your app provider to settle that.
tr: Uç nokta yanıt vermiyor. Lütfen bunu çözmek için uygulama sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Expires in (minutes)
tr: Sona eriyor (dakika)

en: Absorb site load caused by attacks
tr: Saldırıların neden olduğu site yükünü azaltın

en: Dashboard
tr: Kontrol Paneli

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

note: Description of the plugin
en: Limit the rate of login attempts for each IP address.
tr: Her IP adresi için oturum açma girişimi oranını sınırlayın.

en: These settings are independent of the apps (see below).
tr: Bu ayarlar uygulamalardan bağımsızdır (aşağıya bakınız).

en: Leave a review
tr: Bir değerlendirme bırakın

en: Maybe later
tr: Belki daha sonra

en: Don't show again
tr: Bir daha gösterme

en: Hey <strong>Limit Login Attempts Reloaded</strong> user!
tr: Hey <strong>Limit Login Attempts Reloaded</strong> kullanıcısı!

en: Copy the contents of the window and provide to support.
tr: Pencerenin içeriğini kopyalayın ve destek sağlayın.

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Debug info
tr: Hata ayıklama bilgileri

en: Trusted IP Origins
tr: Güvenilir IP Çıkışları

en: after
tr: sonra

en: Email to
tr: E-posta

en: <strong>ERROR</strong>: Incorrect email address or password.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanlış e-posta adresi veya parola.

en: GDPR compliance
tr: GDPR uyumluluğu

en: One IP or IP range (1.2.3.4-5.6.7.8) per line
tr: Satır başına bir IP veya IP aralığı (1.2.3.4-5.6.7.8)

en: Gateway
tr: Ağ Geçidi

en: Date
tr: Tarih

en: Clear Log
tr: Kayıtları Temizle

en: Blocklist
tr: Engelleme Listesi

en: lockouts
tr: kilitlenme

en: hours
tr: saat

en: Reset Counter
tr: Sayacı Sıfırla

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: WC Error
tr: WC Hatası

en: Please try again later.
tr: Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakika

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

en: Use global settings
tr: Genel ayarları kullan

en: Please try again in %d minute. | Please try again in %d minutes.
tr[0]: Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.
tr[1]: Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Please try again in %d hour. | Please try again in %d hours.
tr[0]: Lütfen %d saat sonra tekrar deneyin.
tr[1]: Lütfen %d saat sonra tekrar deneyin.

en: <strong>ERROR</strong>: Too many failed login attempts.
tr: <strong>HATA</strong>: Çok fazla başarısız giriş denemesi.

en: Let network sites use their own settings
tr: Ağ sitelerinin kendi ayarlarını kullanmasına izin verin

en: Lockout
tr: Kilitleme

en: Active lockouts
tr: Etkin kilitlemeler

en: No lockouts yet
tr: Henüz kilitleme yok

en: Reset lockout count
tr: Kilitleme sayısını sıfırla

en: Lockout log
tr: Kilitleme günlüğü

en: One Username per line
tr: Satır başına bir kullanıcı adı

en: Notify on lockout
tr: Kilitlendiğinde bildir

en: Restore Lockouts
tr: Kilitlemeleri Geri Yükle

en: <strong>%d</strong> attempt remaining. | <strong>%d</strong> attempts remaining.
tr[0]: <strong>%d</strong> deneme kaldı.
tr[1]: <strong>%d</strong> deneme kaldı.

en: Total lockouts
tr: Toplam kilitleme

en: Cleared current lockouts
tr: Mevcut kilitlemeler temizlendi

en: Cleared IP log
tr: IP günlüğü temizlendi

en: %d lockout since last reset | %d lockouts since last reset
tr[0]: son sıfırlamadan beri %d kilitleme
tr[1]: son sıfırlamadan beri %d kilitleme

en: %d IP is currently blocked from trying to log in
tr: %d IP adresi giriş yapmaya çalışmaktan engellendi

en: <strong>ERROR</strong>: Incorrect username or password.
tr: <strong>HATA</strong>: Yanlış kullanıcı adı veya parola.

en: If disabled, the global settings will be forcibly applied to the entire network.
tr: Devre dışı bırakılırsa, genel ayarlar tüm ağa uygulanacaktır.

en: allowed retries
tr: izin verilen denemeler

en: minutes lockout
tr: dakika kilitlenmiş

en: Tried to log in as
tr: Giriş yapmaya çalışılan kullanıcı adı

en: lockouts increase lockout time to
tr: kilitlenme, kilitleme süresini şuna yükselt
